Genel

Steroid Bir Çeşit Doping Midir?

Steroid Bir Çeşit Doping Midir?

Sporcular ve steroid kullanıcıları tarafından merak edilen konular arasında steroid ürününün doping olup olmadığı sorusudur. Peki, steroid bir çeşit doping midir? Doping öncelikle vücutta bazı spor alanlarında anlık performans sağlayan ve yüksek güç veren ilaç türüdür. Steroid belirli süre kullanım ile uzun süreli güç ve enerji sağlar. Bu anlamda doping denilemez. Ancak istenmesi halinde yüksek enerjiye sahip olan steroidlerin doping amaçlı kullanılabilir.

Steroid Kullanımında Amaç Nedir?

Steroid tıp alanında da tercih edilen bir ilaçtır. Bu ilacın tıp alanı dışında kullanılması ile önemli bir ürün halini almıştır. Kullanımı nedeni ile kilo almak, kilo vermek, yağ yakmak, vücut geliştirmek, büyüme sağlamak gibi bazı amaçları bulunur. Kişiye özel kullanım programı uygulanır. Steroid doping olarak anlık güç sağlamaz. Kullanımında verdiği enerji ile özgüven sağlar. Kullanıcıyı daha dinç ve enerjik hale getirir. Kullanım kürleri tek kullanımlık değildir. Bu nedenle 8 haftalık kür programları sağlar.

Steroid ve Doping Arasındaki Fark nedir?

Steroid kullanımı 2 kürde yapılır. Belirli sürelerde kullanılarak ara verilir ve doz ayarlanır. Her vücut tipine farklı bir beslenme programı ve steroid kullanımı verilir. Bu şekilde vücutta hasar oluşturmaz. Doping ise genellikle bazı spor müsabakalarında maçtan önce alınır. Alınan doping vücuda yüksek seviyede güç sağlar ve vücutta kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bu anlamda doping uygulaması zararlı ve kısa süreli bir çözüm iken steroid daha kalıcı çözümler sunar.

Steroidlerin Doping İçin Kullanılması

Steroidlerin vücuda kazanımları sebebi ile doping amaçlı kullanımı yaygınlaşmaktadır. Etkili sonuç veren steroid kullanımının en doğru şekli, anlık kullanım değil, programa daha önce başlanılmış olmasıdır. Bu şekilde zamanla artan güç ve performans daha etkili olur. Steroid düşük dozlarla başlar ve vücudun alışmasını sağlar. Bu anlamda tek seferlik kullanımda yüksek doz kullanılmaz. En doğru kullanımı ise gerçek bir doping etkisi sağlayan steroidlerin program dahilinde kullanılmasıdır. Bu şekilde daha etkili bir sonuç alınır. Doping veren steroidler ile her zaman daha güçlü, her zaman daha özgüvenli hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın