Genel

Steroid Kürleri Nelerdir?

Steroid Kürleri Nelerdir?

Sporculara destek amaçlı önerilen steroidler hakkında bilgi sahibi olmak doğru kullanım adına önemlidir. Vücut tiplerine uygun olarak kullanılan steroid çeşitleri ile oldukça faydalı sonuçlar alınabiliyor. Vücut tipini tanımak steroid kullanımını olumlu yönde etkiler. Zayıf ve obez vücuda sahip kişiler için kullanılması gereken steroid birbirinden farklıdır. Peki, steroid kürleri nelerdir?

Vücut Tipine Göre Steroid Kullanımı

Steroid kullanımında zayıf vücut tipine yönelik kişiler; vücudunda yağ oranı düşük olan, kaslardan kilo alan kişilerdir. Bunun yanı sıra obez adı verilen vücut tipi ise diyet uygulanılmaması halinde yağ oranının daha yüksek olduğu kişilerdir. Farklı kürlerin uygulanması ile en iyi sonuç elde edilebilir.

Steroid Kür Çeşitleri

Steroid kür çeşitleri arasında; anabolik steroid, androjenik steroid, yağ yakıcı, anti-östrojenler, testosterone booster, büyüme hormonu ve insülin benzeri hormonları bulunur. Kür içeriklerinde yapılan düzenlemeler ve kullanım şekilleri ihtiyaç duyulan kas kütlesini kazanmayı kolaylaştırır. Obezite vücutlarda istenilen seviyede yağ yakmanızı sağlar ve kolaylaştırır.

Kür Programları

Kür programı 2 şekilde uygulanır. 1. kür 12 haftalık bir programın uygulanmasını ifade eder. Bu kürlerde başlangıç olarak hasar en aza seviyeye indirgenir. Kas gelişimi ise en üst seviyeye çıkartılır. 2. kür ise 8 haftalık bir programdır. Bu kullanımda ise yağ yakma amaçlanır. Birinci kürde; 10 kg kas kütlesine sahip olunur. Profesyonel olarak kullanılan ve plato seviyesinde olan bir kürdür. Deca kullanımı 8. haftada kesilir. Bunun nedeni kesildikten sonra 4 haftalık süreçte testosteron baskılanır.

Daha sonra Deca ile 4 hafta programa devam edilir. 2. kürde ise 5–6 kg kadar kas kütlesine sahip olunur. Ek olarak yapılacak olan kardiyo çalışmaları, diyet programı ile birlikte 8 kg yağ yakabilirsiniz. Vücuttaki fazla suyu atarak istediğiniz vücut yapısına sahip olabilirsiniz. Burada önemli olan kür programlarına, diyet ve beslenme programına tam olarak uyulmasıdır. Etkili sonuç almak adına yapılacak tüm uygulamalar vücut tipine ve ihtiyacına yöneliktir. Vücut tipine uygun olmayan kullanımlarda özellikle uygulanan yanlış kürler istenilen sonuca ulaşmaya yönelik olmaz.

Related Posts

Bir cevap yazın