Genel

Steroid Nedir?

Steroid, iltihaba sebep olan birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Bir tür anti-inflamatuar ilaçtır. Kortizol hormonunun laboratuvarda üretilmiş halidir. Bağırsak hastalığı gibi iltihap hastalıklarında, alerjik rinit ve astım gibi hastalıklarda steroidler doktorlar tarafından tedavi amacıyla reçete edilebilir. Uzun süreli kullanımda yan etkileri oldukça şiddetli olan bir ilaçtır. Bu sebepler minimum süre ve dozda, doktor kontrolü ile kullanılması gerekmektedir. 

Steroid Ne İşe Yarar?

Vücudun bakteri veya enfeksiyonlara karşı savunma mekanizmalarının bir parçası da iltihaptır. İyileşme sürecinde bir rol oynamaktadır. Fakat bazı hastalıklarda bağışıklık sistemi yanlışlıkla vücudun bazı bölgelerinde veya eklemlerde iltihap oluşmasına yol açar. Bu durum tedavi edilmediğinde vücutta kalıcı hasarlara yol açabilir.

Steroid İlaçlar

Piyasada steroid pek çok farklı formda bulunabilir. En tipik olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Oral steroidler: Oral solüsyon, tablet veya suda çözünen tablet formundadırlar. 
  • Topikal steroidler: Kremler, merhemler ve losyonlar (egzama, sedef gibi cilt rahatsızlıklarında kullanılabilir), burun / göz / kulak damlaları ve burun spreyleri, steroid enjeksiyonları, rektuma uygulanabilen fitiller, merhemler veya köpükler…

Peki bu steroidler nasıl kullanılır?

Oral steroidler, genellikle günde bir kez kullanılır. Sabahları alınması daha sık tercih edilmektedir. Tok karna alınması mide rahatsızlığına sebep olmayı engellemektedir. Kremler, jeller ve losyonlar, genellikle birkaç hasta süreyle, günde bir – iki kere uygulanarak kullanılır. Doktorun önerdiği şekilde kullanılmalı ve yalnızca cildin etkilenen bölgelerine uygulanmalıdır. Göz damlaları da her göze bir damla olmak üzere gün boyu düzenli bir şekilde kullanılabilmektedir. 

Spor ve vücut şekillendirmek için de steroid kullanan birçok kişi vardır. Bu alanda sözü geçen steroidler, anabolik steroidlerdir. Bunlar testesteron hormonunun bir çeşididir. Kasların daha hızlı ve daha çok gelişmesini sağlarlar. Anabolik steroidler bir doping türüdür. Doping ve türevlerinin yan etkileri kişiden kişiye değişmektedir. Örneğin kimine hiçbir yan etki yapmazken kimine de oldukça farklı yan etkiler yapabilir. Vücut geliştirme için steroid genelde oral yolla, kaslara enjekte ederek ya da krem, jel gibi yöntemlerle kullanılır. Ancak doktor kontrolü olmadan ve sağlık amacı dışında kullanılan stereoidlerin zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Zaten bilindiği üzere her ilacın keyfi şekilde kullanılması birtakım zararları beraberinde getirecektir.

Steroid Kullanmanın Riskleri Nelerdir?

Piyasadaki steroidlerin büyük bir kısmı yasa dışı yollarla veya kaçak temin edilmektedir. Bu da steroid satın almada bazı risklerin olduğunu ifade eder. Kullanılan doz da oldukça önemlidir. Vücut geliştirme ve daha çok kas yapmak için aşırı dozda steroid kullanımı vücut ve beyinde büyük hasarlara sebep olabilmektedir. 

Performans arttırıcı bu ilaçlara ulaşım günümüzde oldukça kolaylaşmıştır. Steroid siparişi özellikle internet üzerinden kolaylıkla verilebilmektedir. Ancak güvenli bir alışveriş için araştırma yapılmalıdır. Yaptığınız araştırmalar sonucu güvenilir bir site bulabilir ve steroid satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ama unutulmamalıdır ki bu bir ilaç olduğundan her zama doktor kontrolünde ve uygun dozda aşırıya kaçmadan kullanımı, en doğrusu ve vücut için en uygunu olacaktır.

Steroid Kürleri

Öncelikle şunu anlamak gereklidir ki steroid adı altında bulunan ürünlerin hepsi bir ilaç çeşididir. Yani bunları besin desteği veya supplementler sınıfına koymak doğru olmayacaktır. Protein tozu, amino asit gibi takviye edici gıdalar bu açıdan steroidlerden ayrışır. Steroidler, firmalar tarafından farklı farklı tıbbi sorunları çözmek adına üretilmiş ilaçlar olduğundan kullanımına oldukça dikkat edilmelidir. Steroid kürleri, spor yapan insanlarda daha hızlı ve güçlü kas yapımı sağladığından çok tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Performans arttırmak için kullanılan dopingler arasında da anabolik steroidler ilk başlarda yer alır. Yağ yakımını arttıran ve kalp atışını hızlandıran bu ilaçlar vücut geliştirmek için destekleyici ve hızlandırıcı olduklarından oldukça tercih edilir. 

Yan etki riskini azaltmak için her ilaçta olduğu gibi steroidler de mümkün olduğu kadar az dozda ve kısa süreli olmak üzere kullanılmalıdır. Sağlık söz konusu olduğundan steroid kullanımı oldukça önem arz etmektedir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan steroidlerin doktor kontrolünde ve uygun miktarda kullanımı şarttır. Performans arttıcı olarak kullanılan steroid kürlerinde ise hem steroid satın alımlarında hem de kullanımında dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır.  

Bir cevap yazın