Genel

Steroid Testosteron Seviyesini Yükseltir Mi?

Steroid Testosteron Seviyesini Yükseltir Mi?

Testosteron seviyesi vücutta en gerekli olan hormonlar arasında yer alır. Kas kütle yoğunluğunun artması, fazla yağın yakılması ve üst seviyede güç için önemli olan testosteron erkekler için önemli hormonlar arasındadır. Ağırlık kaldırmada etkili olduğu gibi cinsel gücü artırıcı etkiye sahiptir.

20 yaş ve sonrasında yoğun olarak bulunan bu hormon yaş ilerledikçe azalır. 30 yaş sonrasında her yıl %1,6 gibi bir seviyede azalma görülür. Buna düşük testosteron seviyesi denir. 45 yaş üstünde sıklıkla görülmektedir. Yıllık düşüş oranını azaltmak amacıyla bazı besin takviyeleri sorunu çözer. Bunların en önemli olanı steroid kullanımıdır. Peki, steroid testosteron seviyesini yükseltir mi?

Testosteron ve Steroid İlişkisi

Beyinde bulunan hipofiz ve hipotalamus sperm üretiminde önemli etkiye sahiptir. Serbest ve bağlı adı verilen testosteron çeşitleri kas yoğunluğunu artırır. Kasların yeterli seviyeye ulaşmasını ve korunmasını sağlar. Bu nedenle steroid oldukça etkilidir. Steroid kürleri ile düşen testosteron seviyesi üst seviyelere çıkar. Yaşanan düşüşün önüne geçilerek, gücün tekrar sağlanmasına yardımcı olur.

Testosteron Seviyesini Artırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Seviyeyi artırmak adına önemli olan vitamin D3 vitamini olarak bilinir. Biyolojik yapısı gereği testosteron hormonuna oldukça benzer. Kolesterolden oluşan bir steroid hormonu olan D3 vitamini için steroid alınması etkilidir. Steroid ile kemikteki yoğunluk artar, düzenli kullanımda üst seviyelere ulaşır.

Düşük Testosteronda Steroid Önemi Nedir?

Düşük testosteron farklı sebeplerle daha genç yaşlarda da görülebildiği gibi genellikle 45 yaş üstü sık rastlanır. Her yıl belirli oranda yaşa bağlı olarak düşen bu hormonu dengede tutmak için besin takviyeleri önemlidir.

Steroidin düzenli kullanılması sonucu bu seviyede azalma yaşanmazken, daha verimli bir artış söz konusu olur. Sporcularda kullanımı yaygın olan ve ilerleyen yaşlarda da daha genç bir görünüm elde edilen kullanımda, kullanıcıların diledikleri zaman başlayabilecekleri programlı bir uygulamadır.

Düşük seviyeden başlanması sonucu kişi kendisini eskisinden daha dinç ve enerjik hisseder. Vücut yapısı daha genç bir görünüme ulaşarak, spor takviyesiyle üst seviyelere ulaşacak. Beslenme düzeni, steroid kullanımı ve spor ile testosteron seviyesi en üst düzeyde tutulur.

Bir cevap yazın