Genel

Steroidin Tıbbi Kullanımları

Steroidin Tıbbi Kullanımları

Steroid sentetik bir hormondur. Erkeklik hormonu olan testesteronun yapay olarak üretilmiş halidir. En temel kullanım alanı sporcuların kullandığı şekilde kas yapıcı olarak kullanılmasıdır. Bunun dışında ses kalınlığı gibi ikincil erkeklik özelliklerinin gelişmesine de katkıda bulunur. Sporcuların kullanım şekli ve uygulamaları bazen tartışma yaratmaktadır. Çünkü steroid abartılı bir şekilde kullanıldığında kas yapsa bile beraberinde ciddi yan etkileri de getirir. Bu yüzden kullanımı konusunda dikkatli olmak gerekir. Aynı zamanda steroid tıbbi kullanım alanları olan bir sentetik hormondur.

Steroid Hangi Hastalıklarda Kullanılabilir?

Steroid güçsüz ve kasları zayıf olan bazı hastalıklarda hastaya fiziksel güç vermek amacıyla da kullanılabilir. Mesela nefes almakta zorlanan astım hastalarına steroid tedavisi önerilir. Böylece nefes almak için hastanın kasları biraz daha güçlendirilir. Bazen uzun süre yatmak zorunda olan hastaların da fiziksel gücünü arttırmak ve kaslarını geliştirmek için steroid kullanılabilir. Öte yandan steroidin en yaygın kullanım alanlarından birisi de ergenliği geciken gençlerdir.

Ergenlik Gecikmesinde Steroid Kullanılması

yaşı gelse bile herhangi bir ergenlik belirtisi görülmeyen erkeklerde steroid kullanılır. Vücudun fiziksel gelişimini tamamlamak ve ses kalınlığı, tüylenme gibi ikincil erkeklik belirtilerini desteklemek için steroidler işe yarayabilir. Böyle bir durumda kullanmak için mutlaka reçete ve doktor önerisi gereklidir. Ancak ülkemizde genel anlamda steroid reçeteyle kullanılmaz.

Steroid Reçeteyle Satılır mı?

Steroid ABD gibi bazı ülkelerde sadece reçeteyle kullanılan bir sentetik hormondur. Ancak her ülkede aynı durum söz konusu değildir. Aynı zamanda çoğu ülkede yasa dışı satışı da mümkündür. Ülkemizde ise hem reçeteyle hem de reçetesiz satın alınabilir. Fazla kullanılması ve abartılması durumunda kalp ve damar hastalıkları ve iktidarsızlık gibi sorunlara yol açar.

Kesinlikle kullanan kişinin sağlığını tehlikeye atacak bir miktarda alınmamalıdır. Kısa sürede görülmese bile uzun vadede ciddi sorunlara yol açabilir. Kas kütlesinin fazla olması her sağlıklı insanda olması gereken bir özelliktir. Ama bunu sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle sağlamak çok daha iyi olacaktır. Yapay ve sentetik bir hormonun çok alınması vücudun dolaşım ve sindirim gibi pek çok sistemine zarar verebilir.

Bir cevap yazın