Genel

Vücut Geliştirme İçin Kullanılan Steroidler Zararlı Mı?

Vücut geliştirme için tüketilen steroidler nedir? Steroid kürleri hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Steroidlerle ilgili merak edilenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Steroid adı verilen gıda takviyeleri, genellikle vücut geliştirme egzersizi yapan kişiler arasında yaygın olarak kullanılır. Kas oluşumunu hızlandıran anabolik steroidlerin sağlık açısından zararlı olduğuna ilişkin farklı araştırmalar bulunuyor. Dolayısıyla bu konuyla ilgili birçok insanın kafası karışmış durumda. Steroid nedir, steroid sipariş işlemi nasıl yapılır, steroidlerin yarar ve zararları nelerdir gibi soruların cevaplarına gelin birlikte bakalım.

Anabolik Steroidleri Kimler Tüketmeli

Vücut geliştirme noktasında emek veren kişiler bazı dönemlerde mucizevi besin takviyelerine ihtiyaç duyabilir. Bir an önce kas kütlesini arttırmak ve kaslı bir görünüme sahip olmak isteyen insanlar çok da uygun olmayan tercihlerde bulunabiliyor. Bu tercihlerden en çok bilineni ise anabolik steroid tüketimidir.

Steroidler, fiziksel güç ve kas kütlesini arttıran maddelerdir. Bu maddeler özellikle kas ve kemikleri uyarır. Bununla birlikte kırmızı hücre artışına da katkıda bulunur. Anabolik steroidler modern tıpta kadınlardaki kemik erimesi ve hormonal dengesizlik gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Erkeklerde ise cinsel işlev bozukluğu ve geç ergenlik gibi sorunların ortadan kaldırılmasına katkı sağlar. Ancak anabolik steroidler günümüzde amacının dışında kullanılıyor. Spor yapan bazı insanlar ya da sporcular performansını ve kas kütlesini arttırmak için anabolik steroid tüketmektedir.

Anabolik Steroidlerin Zararları Nelerdir?

Anabolik steroid kullanımı her ne kadar yararlı gibi görünse de bu ürünler beklenmeyen sağlık sorunlarına neden olabilir. Peki steroidlerin zararları nelerdir? İşte sorumuzun cevabı:

  • Yapılan araştırmalara göre anabolik steroidler bağımlılık oluşturur. Yani kullanıcılar psikolojik ve fiziksel açıdan bu maddeye bağımlı hale gelir. 
  • Kas kütlesinin fazla artması böbrek, karaciğer ve kalp-damar hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur.
  • Kadınlarda vücut ve yüz kısmında aşırı kıllanma, adet düzensizlikleri, sinirlilik hali ve ses kalınlaşması.
  • Erkeklerin meme kısmında yağ depolanması, anormal şekilde meme büyümesi.
  • İktidarsızlık, saç dökülmesi, aşırı sivilcelenme, deprosyon ve intihar eğilimi başta olma üzere birtakım rahatsızlıklar görülür.

Steroid Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli

İhtiyaç dışında kullanılan besin takviyeleri beklenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilir. Doğal besinler bile, aşırı miktarda tüketilmesi halinde bazı olumsuzluklara neden olabilir. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için; düzenli beslenme alışkanlıklarına sahip olmak, aktif bir yaşam tarzı benimsemek gerekir. Bununla birlikte zihinsel anlamda olumlu düşünclere sahip olmak sizi daha çok rahatlatacaktır. 

Steroid adı verilen besin takviyeleri, belirlik aralıklarla ve doktor kontrolünde alınmalıdır. Bu ürünler kas gelişimi açısından önemli gibi görünse de ilerleyen yıllarda sağlığınızı kaybetmenize yol açabilir. Bu nedenle steroid kürleri hazırlatmadan bu ürünlerin vücudunuza karşı herhangi bir yan etkisinin olup olmadığını iyi araştırmalısınız. Çünkü steroidlerin içerisinde çok sayıda besleyici ürün bulunur. Bu ürünlerden bazılarına karşı alerjiniz olabilir. Dolayısıyla steroid almadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Steroid Satın Al İşleminde Nelere Dikkat Edilmeli

Steroid satın al işlemi gün her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Özellikle vücut kas kütlesini bir an önce arttırmak isteyen kişiler bu ürünleri yaygın olarak tüketmektedir. Fakat birçok kişi steroid sipariş ederken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi değil. Steroid satın almak isteyen kişiler genellikle internet üzerinden online sipariş yöntemini kullanır. Bu uygulama son derece basittir. İster iş yerinizden olsun ister evinizden olsun birkaç dakika içerisinde steroid sipariş edebilirsiniz. Burada önemli olan alacağınız ürüne önceden karar vermiş olmanız gerekir. Çünkü internet üzerinden çok sayıda markaya ait steroid satışı yapılmaktadır. Bunların arasından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte steroid almak için bu ürünleri satan mağazaları ziyaret edebilirsiniz. Her iki yöntemi kullanarak istediğiniz ürünlere kolayca sahip olabilirsiniz.

Sonuç olarak; beden ve ruh sağlığınız her şeyden önce gelir. Dolayısıyla bu ürünleri kullanmadan önce doktor tavsiyesi alınabilir. Fakat en iyi yöntem karbonhidrat, protein ve diğer besin gruplarını doğal yollarla almaktır. Unutmayın ki sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı sizin için bir yaşam felsefesi olmalıdır. Steroid sipariş etmeden önce ise çevrenizdeki kişilerden destek alabilir, onların tavsiyesini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bir cevap yazın